gość zakłada szkło kontaktowe
Poradniki użytkowe

Jak zakładać szkła kontaktowe?

Wady wzroku są dziś prawdziwą chorobą cywilizacyjną. Większość ludzi spędza sporą część swojego dnia przed ekranem komputera; do tego korzystamy z innych urządzeń emitujących promieniowanie, jak smartfony czy telewizory. O ile cała ta technologia ogromnie ułatwia nasze życie codzienne, o tyle ma również negatywny wpływ na wiele obszarów naszego zdrowia. Oczy bardzo mocno cierpią na ciągłym korzystaniu z takich urządzeń. Z tego powodu problemy ze wzrokiem i potrzeba ich korekcji to coś, z czym zmaga się wielu ludzi.

Na szczęście współczesna okulistyka oferuje nam szereg rozwiązań takich problemów. Do korekcji wad wzroku mogą służyć zarówno okulary, jak i szkła kontaktowe. Wielu ludzi decyduje się na soczewki, zarówno ze względów estetycznych jak i praktycznych. Korzystanie z nich na samym początku może sprawiać nieco problemów, ale z czasem stają się one naprawdę wygodnym rozwiązaniem. Jeśli tylko nasza wada wzroku na to pozwala, warto o tym pomyśleć.

Poprawne zakładanie szkieł kontaktowych

Jednym z największych problemów dla początkujących osób jest samo zakładanie i zdejmowanie szkieł kontaktowych. Faktycznie trzeba robić to bardzo umiejętnie i ostrożnie. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko uszkodzenia swoich soczewek, a w groźniejszych sytuacjach – również spowodowania poważnych problemów zdrowotnych.

Zakładanie soczewek z początku wydaje się być czymś bardzo trudnym. Nie należy jednak się tego obawiać, tym bardziej, że czynność tę będziemy musieli powtarzać przynajmniej raz dziennie. Z czasem każdy użytkownik soczewek nabiera na tyle doświadczenia, że wykonuje to praktycznie automatycznie, bez żadnych problemów.

Pierwszym krokiem jest umieszczenie soczewki na końcu palca wskazującego – wybór ręki jest tu kwestią indywidualną. Należy jedynie zadbać o to, aby palec był suchy, tak, aby soczewka nie przykleiła się do jego powierzchni i abyśmy mogli bez problemu umieścić ją w oku.

Tą samą dłonią w której trzymamy soczewkę należy odciągnąć dolną powiekę – najlepiej zrobić to palcem wskazującym. Górną powiekę odciągamy z kolei palcami drugiej ręki. Następnie delikatnie trzeba przyłożyć soczewkę do rogówki oka, tak, aby przylgnęła do jej powierzchni. Potem należy poruszyć okiem we wszystkich kierunkach i kilkukrotnie mrugnąć. Dzięki temu soczewka ustawi się w odpowiednim położeniu. Prawidłowo założona soczewka powinna zapewniać nieskrępowane pole widzenia i być praktycznie niewyczuwalna dla użytkownika.

Ewentualne problemy z zakładaniem soczewki

Przy minimalnej wprawie cała ta czynność wykonywana jest błyskawicznie. Istnieją jednak potencjalne problemy, które mogą się tu pojawić. Przede wszystkim po założeniu soczewki możliwe jest uczucie pewnego dyskomfortu. Może to oznaczać, że soczewka została założona krzywo. W takiej sytuacji należy ją ściągnąć, przepłukać, i powtórzyć całą czynność od nowa.

Aby zakładanie soczewek odbywało się bez problemów, należy dbać o ich pielęgnację. Bardzo istotne jest ich przechowywanie zgodnie z zaleceniami producenta – sposób dbania o nie może się różnić w zależności od konkretnego typu.

Recommended Posts

budynek
Budownictwo & Wnętrza

Jak wybrać odpowiednie pręty gwintowane do Twojego projektu?

Te niepozorne elementy złączne odgrywają zasadniczą rolę w zapewnieniu trwałości i wytrzymałości konstrukcji. W związku z tym zrozumienie podstawowych zasad doboru prętów gwintowanych pomoże w realizacji projektu zgodnie z oczekiwaniami i normami bezpieczeństwa. Poniżej przedstawiamy garść informacji na temat prętów gwintowanych. Zapraszamy do lektury!

kobieta pracuje w łazience
Budownictwo & Wnętrza

Jak odnowić łazienkę?

Teoretycznie, odpowiedź na pytanie o to, jak odnowić łazienkę nie powinna być trudna. Jeśli zdecydujemy się na remont pomieszczenie zmieni się nie do poznania, a my będziemy mieli powody do zadowolenia. Problem pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy zaczynamy uświadamiać sobie, że remont generuje koszty i często są one naprawdę duże. Czy musimy się z […]

kalkulacje
Poradniki użytkowe

Domowe sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Choć oszczędzaniu pieniędzy poświęca się coraz więcej uwagi, trudno nie zgodzić się z tym, że nie wszystkie poradniki poświęcone temu zagadnieniu są tak samo wartościowe. Osoba, która odmawia sobie wielu rzeczy, a i tak ledwie wiąże koniec z końcem, ma prawo być zirytowana słysząc o tym, że jej problemy zostaną rozwiązane, jeśli zrezygnuje z kawy […]