kalkulacje
Poradniki użytkowe

Domowe sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Choć oszczędzaniu pieniędzy poświęca się coraz więcej uwagi, trudno nie zgodzić się z tym, że nie wszystkie poradniki poświęcone temu zagadnieniu są tak samo wartościowe. Osoba, która odmawia sobie wielu rzeczy, a i tak ledwie wiąże koniec z końcem, ma prawo być zirytowana słysząc o tym, że jej problemy zostaną rozwiązane, jeśli zrezygnuje z kawy na mieście i z płatnych subskrypcji, z których nie korzysta. Warto więc poznać sprawdzone sposoby na oszczędzanie pieniędzy w domu, które mogą mieć realny wpływ na wysokość comiesięcznych wydatków.

Jak oszczędzać wodę?

Niektórzy żartują, że jedynym sposobem na oszczędzanie wody jest przypomnienie sobie o starym powiedzeniu, zgodnie z którym częste mycie skraca życie. Na szczęście, nie trzeba wcale podejmować aż tak radyklanych kroków, aby płacić niższe rachunki. Dość często powtarza się, że kąpiele w wannie warto stosować zamiennie z myciem się pod prysznicem. Dobrze jest jednak pamiętać także o mniej oczywistych, a jednocześnie wcale nie mniej skutecznych sposobach na ograniczenie wydatków na wodę.

Tu na szczególną uwagę zasługuje podejście do śmieci, jakich nie brakuje w łazience. Rolka po zużytym papierze, chusteczka higieniczna, papierowy ręcznik, który wykorzystaliśmy właśnie do wyczyszczenia nim lustra… Przykłady można mnożyć i aż prosi się, aby wszystkie te drobne odpadki trafiły do ubikacji. Być może nie jest to zgodne z zaleceniem osób odpowiedzialnych za stan miejskich wodociągów, czyż jednak nie jest szybkim i wygodnym działaniem? Nawet, jeśli takie podejście oszczędza nasz czas, z pewnością nie robi tego samego z wodą. Spłukanie śmieci, które nie są przeznaczone do wyrzucania ich do ubikacji jest możliwe, wymaga jednak zużycia wielu litrów wody. Jeśli więc mamy ten nawyk, im szybciej się go pozbędziemy, tym lepiej.

Jak oszczędzać energię elektryczną?

O energii elektrycznej często mówi się, że generuje wydatki po cichu. Rzeczywiście, wiele osób ciągle jeszcze nie uświadamia sobie tego, jak kosztowny może być sprzęt, który jest podłączony do prądu pomimo tego, że w danym momencie się go nie używa. Wysokie rachunki generują nie tylko ładowarki, ale wszystkie te urządzenia, które posiadają diody. Co gorsza, zużywają one prąd pomimo tego, że w danym momencie nie są nam wcale potrzebne.

Wysokie rachunki to także „zasługa” starszych żarówek. Wiele osób podchodzi sceptycznie do kwestii związanych z ich wymianą zauważając, że przedmiotem dyskusji są przecież sposoby na oszczędzanie, a nie na generowanie kolejnych rachunków. Warto jednak pamiętać o tym, że żarówki LED są naprawdę skuteczne, o czym zresztą mogą zaświadczyć wszystkie te osoby, które już z nich korzystają. Zużycie prądu może być nawet pięciokrotnie niższe, nie mówimy więc o małych kwotach. Jak jeszcze można oszczędzać energię elektryczną? To proste, wystarczy pamiętać o tym, aby gasić światło.

kontakt elektryczny

Jak oszczędzać na jedzeniu?

Pomysł, aby szukać oszczędności na jedzeniu, wydaje się niepokojący. Okazuje się jednak, że również w tym wypadku mamy duże pole do popisu, a jednocześnie nie oznacza to wcale, że jesteśmy skazani na sięganie po żywność niskiej jakości. Pierwszą zmianą, na jaką powinniśmy się zdecydować, nie jest zresztą zmiana nawyków żywieniowych, ale samego podejścia do czekających nas zakupów.

Każdy z pewnością słyszał choć raz o tym, że oszczędzanie na zakupach spożywczych należy rozpocząć od robienia ich w oparciu o przygotowaną wcześniej listę. Większości z nas wydaje się jednak, że w naszym przypadku nie ma takiej potrzeby, bo doskonale wiemy, co i gdzie chcemy kupić. Tymczasem lista naprawdę ułatwia robienie zakupów, skraca ich czas i pozwala na skuteczną walkę z pokusą kupienia czegoś, co nie jest nam potrzebne. Przed zakupami spożywczymi warto też… dobrze zjeść. Okazuje się, że osoby, które robią je z pustym żołądkiem mają problem ze skoncentrowaniem się na tym, czego szukają w sklepie. Co więcej, głód skłania do kupowania większej ilości jedzenia oraz do sięgania po produkty, na które nie zdecydowalibyśmy się w innych okolicznościach. I choć może się wydawać, że mamy do czynienia ze sposobami, które mogą ograniczyć wydatki jedynie w niewielkim stopniu, efekt końcowy może nas pozytywnie zaskoczyć.

Jak oszczędzać na drukowaniu?

Kolejne oszczędności mogą dać zamienniki do drukarek, które w dobie pandemii zyskują na popularności. Użytkownicy domowi bardzo często nie widzą alternatyw, dopiero gdy kasa świeci pustkami widzą, że oryginalne materiały eksploatacyjne są zbyt drogie i na dodatek mało wydajne. Alternatywy czyli zamienniki do drukarek przynoszą wiele korzyści, oprócz oczywistej korzyści ekonomicznej są również bardziej bezpieczne dla środowiska naturalnego. Dlaczego? Ponieważ wiele z nich bazuje na pojemnikach pochodzących z recyklingu. Jak to działa? Użytkownicy drukarek po tym jak skończą się im tusze czy tonery wymieniają je na nowe, a stare zdają. Producenci wykorzystują stare pojemniki, poddają regeneracji i ponownie wprowadzają do obrotu. Jest to rozwiązanie oszczędzające środowisko naturalne. W sklepie internetowym z zamiennikami do drukarek znajdziemy także producentów, którzy od podstaw tworzą swoje zamienniki do drukarek, bazując w 100% na nowych komponentach. Takie produkty są droższe, ale i tak kupując zamiennik zapłacimy za niego dużo mniej, niż za oryginalny.

Recommended Posts

kobieta pracuje w łazience
Budownictwo & Wnętrza

Jak odnowić łazienkę?

Teoretycznie, odpowiedź na pytanie o to, jak odnowić łazienkę nie powinna być trudna. Jeśli zdecydujemy się na remont pomieszczenie zmieni się nie do poznania, a my będziemy mieli powody do zadowolenia. Problem pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy zaczynamy uświadamiać sobie, że remont generuje koszty i często są one naprawdę duże. Czy musimy się z […]

kalkulacje
Poradniki użytkowe

Domowe sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Choć oszczędzaniu pieniędzy poświęca się coraz więcej uwagi, trudno nie zgodzić się z tym, że nie wszystkie poradniki poświęcone temu zagadnieniu są tak samo wartościowe. Osoba, która odmawia sobie wielu rzeczy, a i tak ledwie wiąże koniec z końcem, ma prawo być zirytowana słysząc o tym, że jej problemy zostaną rozwiązane, jeśli zrezygnuje z kawy […]

pokój w stylu skandynawskim
Budownictwo & Wnętrza

Nowoczesne meble skandynawskie – jak je rozpoznać?

Salon w stylu skandynawskim jest propozycją cieszącą się rosnącą popularnością. To znakomite rozwiązanie, które spodoba się zarówno osobom stawiającym na funkcjonalność, jak i tym, które zachwycają się pięknem mającym swoje źródło w uporządkowaniu. Proste, a jednocześnie użyteczne wnętrze wydaje się odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez właścicieli niewielkich salonów, styl skandynawski prezentuje się jednak świetnie także […]

Leave A Comment