
Jak spuścić paliwo z baku?
Dbanie o dobrą kondycję silnika w samochodzie jest niezwykle istotne. Bez szczególnej troski można narazić się na poważne usterki, które zawsze niosą ze sobą spore wydatki. Istnieje jednocześnie wiele czynników, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla silnika. Czasami jest to zwykła pomyłka przy tankowaniu paliwa. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że wlanie nieodpowiedniego rodzaju paliwa stanowi ogromne zagrożenie dla silnika. Jeśli doszło do czegoś takiego, konieczne jest spuszczenie z baku niewłaściwego paliwa, tak, aby nie zdążyło ono uszkodzić niczego w samochodzie.
Jest to jedna z wielu sytuacji, w których konieczne jest spuszczenie paliwa z baku. Samochody zwykle nie posiadają takiej funkcji, dlatego musimy sobie poradzić z tym samodzielnie. Na szczęście istnieje sporo sposobów na rozwiązanie tego problemu. Niektóre z nich są bardzo szybkie i skuteczne, inne z kolei wymagają większej cierpliwości. Istotne jest to, że zwykle można to wykonać przy użyciu bardzo podstawowych akcesoriów, które łatwo znaleźć pod ręką.
Najwygodniejsze rozwiązanie – pompka
Na rynku dostępne są obecnie pompki przeznaczone specjalnie do tego zadania. Urządzenia te są bardzo poręczne, dzięki czemu można zawsze mieć je ze sobą w samochodzie. Ponadto nie kosztują wiele.
Istnieje oczywiście kilka rodzajów takich pompek. Jeśli szukamy czegoś, co będzie najwygodniejsze w obsłudze, to warto oczywiście wybrać pompkę wyposażoną we własne zasilanie. Zazwyczaj konieczne są do tego baterie 12 V, choć dostępne są również pompki które korzystają z energii akumulatora samochodowego. Taką pompkę wystarczy jedynie wsunąć bezpośrednio do baku i poczekać, aż ściągnie z niego całe paliwo. Czas trwania takiej operacji zależy oczywiście od wielu czynników. Przede wszystkim jest to ilość paliwa które trzeba ściągnąć oraz wydajności danego modelu pompki.
Inne metody spuszczania paliwa
Spuszczanie paliwa z baku często kojarzy nam się ze zwykłym gumowym wężykiem. Większość osób wie, że skorzystanie z takiego rozwiązania wiąże się z koniecznością zassania najpierw paliwa ustami. Rozwiązanie to jest jednak stanowczo odradzane i powinno być traktowane wyłącznie jako konieczność. Istnieje przy tym ryzyko dostania się paliwa do naszego organizmu, co może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia.
Zasady bezpieczeństwa
Niezależnie od wybranej metody, należy stosować się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Czynność tę powinno się przede wszystkim wykonywać na świeżym powietrzu. Musimy również zadbać o to, aby być jak najdalej od wszystkich potencjalnych źródeł ognia. Pamiętajmy, że opary paliwa są bardzo łatwopalne!
W czasie spuszczania paliwa samochód powinien być idealnie nieruchomy. W miarę możliwości należy go zaparkować na równym podłożu, bez żadnych wzniesień. Silnik powinien być zgaszony.
Warto również z góry dowiedzieć się, czy może dany model samochodu nie został przygotowany do takiej czynności. Nie zdarza się to zawsze, ale niektóre modele posiadają korki również w dolnej części zbiornika na paliwo. W takim wypadku potrzebny jest tylko podnośnik – po odkręceniu korka paliwo samo spłynie z baku.