Jak położyć papę termozgrzewalną na dachu?
Pokrywanie dachów powłoką z papy to sprawdzona metoda ochrony tej powierzchni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Istnieje ponadto kilka jej rodzajów, które posiadają własne, unikalne cechy. Jednym z nich jest papa zgrzewalna. Oferuje ona bardzo dobre właściwości. Jest przede wszystkim trwała i odporna na czynniki atmosferyczne. Zapewnia izolację na wysokim poziomie, co znacznie zmniejsza koszt ogrzewania domu.
Wielu ludzi decyduje się na samodzielne układanie papy termozgrzewalnej. Jeśli ktoś potrafi odpowiednio się do tego przygotować, to faktycznie może to być dobry pomysł. Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
Przede wszystkim – bezpieczeństwo
O ile samo układanie papy termozgrzewalnej dla kogoś kto posiada nawet niewielkie umiejętności i doświadczenie nie jest bardzo trudne, o tyle trzeba mieć świadomość, że jest to praca wykonywana w wymagających warunkach. Nawet niewielki budynek posiada dach, z którego upadek może skończyć się bardzo źle. Z tego powodu niezwykle istotne jest zachowywanie wszystkich zasad bezpieczeństwa.
Warto zapoznać się z podstawowymi regułami dotyczącymi pracy na wysokości. W czasie wykonywania wszystkich czynności należy nieustannie zachowywać maksymalne skupienie oraz uwagę. Oprócz tego kładzenie papy termozgrzewalnej wiąże się z pracą z wysokimi temperaturami. Trzeba zatem posiadać odpowiednie zabezpieczenie na wypadek zaprószenia ognia.
Niedopuszczalne jest wykonywanie takich prac zimą, kiedy panują ujemne temperatury. Jakiekolwiek oblodzenie na dachu również stwarza ogromne zagrożenie.
Przed rozpoczęciem pracy konieczne jest odpowiednie przygotowanie dachu. Powierzchnia musi być dokładnie oczyszczona i wolna od wszelkich nierówności.
Jak kłaść papę termozgrzewalną?
Przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie rozprostować papę, jeśli była ona wcześniej zwinięta w rolki. Następnie bardzo istotne jest dokładnie wymierzenie długości i szerokości rolek i dobranie odpowiedniej ich ilości – tak, aby cała powierzchnia dachu została dokładnie nią pokryta.
Samo układanie papy termozgrzewalnej polega na podgrzewaniu do odpowiedniej temperatury zarówno powierzchni dachu, jak i papy. Po uzyskaniu właściwej temperatury, obydwie powierzchnie powinny stopić się ze sobą. Bardzo istotne jest równomierne podgrzanie obu tych powierzchni. W przeciwnym wypadku powstaną miejsca, w których papa nie przylega dokładnie do dachu.
Najlepszym sposobem jest ułożenie najpierw jednej połowy rolki, bez rozwijania drugiej.
Przed samym układaniem papy należy oczywiście wykonać kilka prac dekarskich. Konieczne jest zamontowanie na dachu haków, dybli i rynien, na których ułożona zostanie papa.
Czy układanie papy termozgrzewalnej jest trudną i wymagającą czynnością? Z jednej strony przy odpowiednim przygotowaniu i umiejętnościach można wykonać to samemu. Jednocześnie jeśli nie mamy pewności co do swoich kwalifikacji, lepiej będzie powierzyć to profesjonalistom. Praca na wysokości sama w sobie jest czymś niebezpiecznym, a do tego istnieje spore ryzyko nieprawidłowego ułożenia papy.