matka z dzieckiem w aucie
Dzieci & Edukacja

Dziecko z przodu w aucie – zasady bezpieczeństwa

Podróż samochodem z dzieckiem zawsze jest niemałym wyzwaniem dla dorosłego. Z jednej strony maluchy mogą ciężko znosić dłuższą jazdę samochodem, trzeba zatem zadbać o to, aby nasza pociecha czuła się wówczas komfortowo i miała zapewnioną rozrywkę. Najważniejszą kwestią jest jednak bezpieczeństwo. Przewożenie dziecka w samochodzie zawsze wymaga od nas zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. Musimy również pamiętać o podstawowym wyposażeniu, bez którego podróżowanie samochodem z dzieckiem nie jest legalne.

Najważniejszym elementem zabezpieczenia jest fotelik samochodowy. Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, dziecko przewożone samochodem musi obowiązkowo siedzieć w foteliku przystosowanym do jego wagi i wzrostu. Przed wyruszeniem w drogę warto w stu procentach upewnić się, że dziecko jest faktycznie dobrze zabezpieczone. W razie nawet niewielkiego wypadku może dojść do poważnych obrażeń ciała malucha, jeśli nie zatroszczymy się o jego bezpieczeństwo. Wystarczy stosować się do kilku podstawowych zasad.

Wybór odpowiedniego fotelika

Pierwszą kwestią jest oczywiście wybór odpowiedniego fotelika. Warto pamiętać, że polskie prawo nie określa granicy wiekowej, do której istnieje obowiązek przewożenia dziecka w foteliku. Zamiast tego istnieje przepis nakazujący stosowanie fotelika dla każdej osoby niepełnoletniej, której wzrost nie przekroczył 150 cm.

Jeśli chodzi o sam wybór fotelika, trzeba przyjrzeć się kilku elementom. Przede wszystkim dany model powinien posiadać wszystkie zapięcia i zabezpieczenia przystosowane do naszego modelu samochodu. Jest to bardzo istotne, bowiem niektóre foteliki nie mogą być stosowane we wszystkich samochodach.

Poszczególne modele fotelików są opisywane przedziałem wagowym dzieci, dla których są przeznaczone. Zakup fotelika odpowiedniego dla wagi dziecka jest kluczową kwestią. W przeciwnym wypadku nie będzie on dobrze spełniał swojego zadania. Również jego wymiary są bardzo istotne. Dziecko w foteliku musi mieć zapewnione nie tylko bezpieczeństwo, ale również wygodę – szczególnie podczas dalszych podróży.

Dziecko z przodu w aucie

Zazwyczaj foteliki samochodowe montuje się na tylnych fotelach pojazdów. Jest tam więcej miejsca, a pasażer jadący z dzieckiem może znacznie łatwiej zajmować się takim maluchem w czasie podróży. Czasami jednak istnieje konieczność umieszczenia dziecka z przodu w samochodzie.

Rozwiązanie to posiada kilka wad. Jest przede wszystkim znacznie mniej bezpieczne, chociażby ze względu na poduszki powietrzne pasażera, znajdujące się z przodu. W razie kolizji drogowej poduszka powietrzna może stworzyć dla dziecka większe zagrożenie, niż samo zderzenie. Oprócz tego dziecko może rozpraszać kierowcę w czasie jazdy.

Jeśli chodzi o najważniejsze zasady bezpieczeństwa, to warto pamiętać o wyłączeniu poduszki pasażera. Oprócz tego w miarę możliwości najlepiej jest przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy – dotyczy to zresztą także tylnej kanapy. Dzięki temu w razie zderzenia główka dziecka nie poruszy się gwałtownie do przodu.

Przewożenie dziecka z przodu w aucie jest możliwe i legalne w Polsce, ale jednocześnie nie poleca się tego rozwiązania. Jeśli musimy to zrobić, warto szczególnie mocno zadbać o bezpieczeństwo małego pasażera.

Recommended Posts

budynek
Budownictwo & Wnętrza

Jak wybrać odpowiednie pręty gwintowane do Twojego projektu?

Te niepozorne elementy złączne odgrywają zasadniczą rolę w zapewnieniu trwałości i wytrzymałości konstrukcji. W związku z tym zrozumienie podstawowych zasad doboru prętów gwintowanych pomoże w realizacji projektu zgodnie z oczekiwaniami i normami bezpieczeństwa. Poniżej przedstawiamy garść informacji na temat prętów gwintowanych. Zapraszamy do lektury!

kobieta pracuje w łazience
Budownictwo & Wnętrza

Jak odnowić łazienkę?

Teoretycznie, odpowiedź na pytanie o to, jak odnowić łazienkę nie powinna być trudna. Jeśli zdecydujemy się na remont pomieszczenie zmieni się nie do poznania, a my będziemy mieli powody do zadowolenia. Problem pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy zaczynamy uświadamiać sobie, że remont generuje koszty i często są one naprawdę duże. Czy musimy się z […]

kalkulacje
Poradniki użytkowe

Domowe sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Choć oszczędzaniu pieniędzy poświęca się coraz więcej uwagi, trudno nie zgodzić się z tym, że nie wszystkie poradniki poświęcone temu zagadnieniu są tak samo wartościowe. Osoba, która odmawia sobie wielu rzeczy, a i tak ledwie wiąże koniec z końcem, ma prawo być zirytowana słysząc o tym, że jej problemy zostaną rozwiązane, jeśli zrezygnuje z kawy […]