pokój w stylu skandynawskim
Budownictwo & Wnętrza

Nowoczesne meble skandynawskie – jak je rozpoznać?

Salon w stylu skandynawskim jest propozycją cieszącą się rosnącą popularnością. To znakomite rozwiązanie, które spodoba się zarówno osobom stawiającym na funkcjonalność, jak i tym, które zachwycają się pięknem mającym swoje źródło w uporządkowaniu. Proste, a jednocześnie użyteczne wnętrze wydaje się odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez właścicieli niewielkich salonów, styl skandynawski prezentuje się jednak świetnie także w dużych przestrzeniach. Nowoczesne meble skandynawskie są dziś oferowane w imponującym wyborze, znalezienie tych pasujących do naszej koncepcji salonu nie powinno być więc przesadnie skomplikowanym zadaniem.

Co charakteryzuje aranżacje w stylu skandynawskim?

Pomysłów na salon w stylu skandynawskim nikomu nie powinno zabraknąć. Możemy spotkać się z nimi w Internecie, czekają na nas jednak również w katalogach wnętrzarskich. Oczywiście, nie oznacza to, że mamy do czynienia ze stylem, który pozwala na całkowitą dowolność. Jeszcze przed wizytą w sklepie z nowoczesnymi meblami skandynawskimi dobrze jest wypracować własną koncepcję odnoszącą się do wyposażenia wnętrza.

Tym, co wyróżnia styl skandynawski na tle innych pomysłów aranżacyjnych jest jego prostota. To jeden z tych stylów, w których króluje minimalizm, wyszukane formy nie będą tu więc szczególnie mile widziane. Styl skandynawski nie jest pozbawiony dekoracji, zaleca się jednak stawianie na proste formalnie meble i wprowadzenie do niego jedynie niewielu elementów typowo ozdobnych. Nowoczesne meble skandynawskie nie muszą być szare, warto jednak pamiętać o tym, że zalecana jest ich stonowana kolorystyka. Dominują jasne odcienie, które można wzmocnić poprzez bardziej wyrazisty akcent kolorystyczny na jednej ze ścian lub na kloszu lampy. Tworząc pomieszczenie w stylu skandynawskim warto też pamiętać o tym, że każdy z jego elementów powinien mieć jakieś funkcje do spełnienia.

Nowoczesne meble skandynawskie – na co zwracać uwagę?

Znając wyznaczniki stylu skandynawskiego można dość łatwo odpowiedzieć na pytanie o to, które meble będą pasować do niego, które zaś mogą okazać się nietrafionym rozwiązaniem. Tu na pierwszy plan wysuwa się prostota i minimalizm. Owszem, nie oznacza to, że należy wystrzegać się elementów ozdobnych, im będą one jednak bardziej subtelne, tym lepiej. Dla przykładu w salonie bardzo dobrze będą prezentowały się meble skandynawskie Primo. Meble skandynawskie są piękne, trudno jednak nie oprzeć się wrażeniu, że ich twórcy dążą do tego, aby ich piękno ujawniało się niejako „przy okazji”. Nie jest celem samym w sobie, trudno więc wyobrazić sobie, że w salonie, sypialni lub jadalni pojawi się rozwiązanie, które trafiło do tego pomieszczenia tylko dlatego, że nam się podoba.

Jeśli zatem zastanawiamy się nad tym, czy rzeczywiście mamy do czynienia z nowoczesnym meblem skandynawskim, wszystkie wątpliwości powinna rozwiać udzielona przez nas odpowiedź na pytanie o to, do czego może się on przydać. Jeśli trudno jest nam wskazać konkretne zastosowanie komody lub stolika, najprawdopodobniej nie będzie się ona najlepiej komponowała z innymi elementami urządzanego przez nas właśnie wnętrza. Dobrze jest tutaj poznać cały szereg rozwiązań, aby wybrać najbardziej odpowiadające.

W poszukiwaniu inspiracji – odmiany stylu skandynawskiego

Styl skandynawski nie jest wcale monolitem, jeśli więc obawiamy się, że typowy dla niego minimalizm i formalna oszczędność zaczną nas w pewnym momencie przytłaczać, zainteresujmy się jedną z jego odmian. Tu na szczególną uwagę zasługuje styl gustawiański, bardziej klasyczny niż typowy styl skandynawski. Powala on na wykorzystanie mebli klasycznych w formie, odświeżonych przede wszystkim dzięki typowym dla tego nurtu jasnym kolorom. Kolejnym przykładem mogą być nowoczesne meble skandynawskie do salonu Oviedo. Styl z pewnością przypadnie też do gustu wszystkim tym osobom, którym podoba się różnorodność faktur.

meble nordi
Meble Nordi

Osoby ceniące sobie nowoczesność w nieoczywistym wydaniu, z pewnością docenia także styl skandynawski w jego folkowej wersji. I tu mamy do czynienia z prostotą i pochwałą naturalnych materiałów, znakiem rozpoznawczym tej odmiany jest jednak również wielość elementów wykonanych własnoręcznie. Ich wprowadzenie sprawia, że mamy do czynienia ze stylem znacznie bardziej indywidualnym niż jego podstawowa odsłona. Tym razem za przykład niech posłużą meble Nordi w stylu skandynawskim, które można zobaczyć bliżej w sklepie Meble BIK.

Recommended Posts

kobieta pracuje w łazience
Budownictwo & Wnętrza

Jak odnowić łazienkę?

Teoretycznie, odpowiedź na pytanie o to, jak odnowić łazienkę nie powinna być trudna. Jeśli zdecydujemy się na remont pomieszczenie zmieni się nie do poznania, a my będziemy mieli powody do zadowolenia. Problem pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy zaczynamy uświadamiać sobie, że remont generuje koszty i często są one naprawdę duże. Czy musimy się z […]

kalkulacje
Poradniki użytkowe

Domowe sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Choć oszczędzaniu pieniędzy poświęca się coraz więcej uwagi, trudno nie zgodzić się z tym, że nie wszystkie poradniki poświęcone temu zagadnieniu są tak samo wartościowe. Osoba, która odmawia sobie wielu rzeczy, a i tak ledwie wiąże koniec z końcem, ma prawo być zirytowana słysząc o tym, że jej problemy zostaną rozwiązane, jeśli zrezygnuje z kawy […]

pokój w stylu skandynawskim
Budownictwo & Wnętrza

Nowoczesne meble skandynawskie – jak je rozpoznać?

Salon w stylu skandynawskim jest propozycją cieszącą się rosnącą popularnością. To znakomite rozwiązanie, które spodoba się zarówno osobom stawiającym na funkcjonalność, jak i tym, które zachwycają się pięknem mającym swoje źródło w uporządkowaniu. Proste, a jednocześnie użyteczne wnętrze wydaje się odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez właścicieli niewielkich salonów, styl skandynawski prezentuje się jednak świetnie także […]

Leave A Comment